Spotkania z Zawodowcami to żywy przewodnik po świecie zawodów

Wybór kierunku zawodowej przyszłości jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu. Spotkania z Zawodowcami to projekt, który daje czas i miejsce do rozmowy. Młodzież zadaje pytania, a eksperci odpowiadają stając się przewodnikami po świecie kariery. Pierwsze Spotkanie odbyło się we wrześniu 2020 roku. W najbliższym sezonie Spotkań poznamy dziennikarza, działaczkę społeczną, chemiczkę i popularyzatorkę nauki, mykologa, biotechnologa, basistę i producenta muzycznego. 

Rozmowy prowadzi doradca zawodowy, Aldona Radomska i młody dziennikarz, 14.letni Henryk Kochan. 

“Najważniejsza w Spotkaniach z Zawodowcami jest rozmowa, to że młodzież może zadać pytania i nawiązać znajomość z ekspertem. W życiu młodych ludzi potrzeba mentorów, którzy poprowadzą młodzież przez ich wybory, rzucą światło na ciekawe rzeczy, którymi można się zająć. Każdy z zaproszonych przez nas gości to ekspert w swojej dziedzinie, ale także osoba, która kocha to co robi. Oprócz przekazania rzetelnych informacji, chcemy pokazać nastolatkom, że praca to coś co można lubić, a nawet kochać” – mówi o projekcie prowadząca, doradczyni zawodowa, Aldona Radomska. 

“Wszyscy powinniśmy mieć szansę spotkać kogoś kto przepracował lata w zawodzie, który chcemy wybrać. Żaden informator nie zastąpi prawdziwej rozmowy. Moi koledzy i koleżanki chcą wiedzieć jak naprawdę wygląda praca w zawodzie, nad którym się zastanawiają, a nie czytać suche informacje o tym kierunku” – dodaje Henryk Kochan, ósmoklasista współprowadzący Spotkania z Zawodowcami. 

Spotykamy się w księgarni De Revolutionibus w Krakowie

Wydarzenia odbywają się w księgarni De Revolutionibus w Krakowie, miejscu o bogatej historii ważnych spotkań, które gościło  pisarzy i naukowców, wśród nich noblistów.  Początkowo Spotkania z Zawodowcami miały być lokalnym projektem, tworzącym miejską sieć kontaktów między mentorami i uczniami. Pandemia otworzyła Spotkania na całą Polskę, dzięki dostępowi online do nagrań i streamu na żywo, wszyscy mogą w nich wziąć udział. 

Kalendarz spotkań: 

15. czerwca godz. 17.00 – dziennikarz Łukasz Wojtusik

6. lipca godz. 17.00 – działaczka społeczna Anna Makówka-Kwapisiewicz

15. lipca godz.17.00 – muzyk, producent muzyczny Michał Sarapata

27. lipca godz 17.00 – mykolog Piotr Zięba 

10. sierpnia godz. 17.00 – biotechnolog Paweł Jedynak

7. września godz.17.00 – chemiczka i popularyzatorka nauki Monika Koperska

Spotkania z Zawodowcami mają patronat Magazynu Perspektywy i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Artykuły, które powstały jako część cyklu ukazują się na portalach Juniorowo.pl, Ja,Nauczyciel, Onet.pl.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem
państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych” oraz logotypu
Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.